WSBK, Bautista bezkonkurencyjny w ostatnich testach na Wyspie Filipa!

Alvaro Bautista jeżdzący w fabrycznym zespole Aruba.it Ducati w WorldSBK, zdominował testy na torze Phillip Island w Australii i ponownie, we wtorek uplasował się na czele tabeli z czasami, dodatkowo poprawiając swój poniedziałkowy rezultat o prawie pół sekundy. Drugi czas uzyskał Brytyjczyk – Tom Sykes, dosiadający BMW, a trzeci był Leon Haslam, zawodnik fabrycznego zepsołu Kawasaki Racing Team.

aruba_ducati_tech.jpg

Aruba.it Racing – Ducati

We wtorek rano zawodników przywitała dużo przyjemniejsza pogoda do jazdy, niż podczas otwarcia testów. Nad torem wiał łagodniejszy wiatr, a temperatura powietrza również była bardziej przyjemniejsza do jazdy. Alvaro Bautista potwierdził swoją świetną dyspozycję w Australii, ustawiając poprzeczkę bardzo wysoko, przed nadchodzącym weekendem na Wyspie Filipa.Na obecną chwilę, Bautista jest pół sekundy przed resztą stawki i już w sobotę, może po raz pierwszy stanąć na najwyższym stopniu podium. Kolega zespołowy Bautisty, Walijczyk – Chaz Davies, w prawdzie poprawił swój poniedziałkowy rezultat o sekundę, jednak nadal był dopiero czternasty, tracąc do Hiszpana półtorej sekundy. Eugene Laverty po problemach technicznych był szesnasty, a Michael Rinaldi – siedemnasty.

BMW Motorrad WorldSBK Team

Powody do optymizmu panują w niemieckim zespole BMW Motorrad WorldSBK, ponieważ z drugim czasem, zameldował się Tom Sykes, co z tak krótkim stażem tej ekipy i pracy nad nowym motocyklem, może stanowić powód do dumy i motywację do kolejnej ciężkiej pracy. BMW wyraźnie odstaje jednak, jeśli spojrzymy na prędkości maksymalne, tracąc do wspomnianego Bautisty blisko 10km/h. Seria czerwonych flag o poranku sesji, wstrzymała wielu kierowców w testach symulacji wyścigu i jedną z takich ofiar padł Markus Reiterberger. Niemiec zmagający się z drobnym urazem ramienia skupił się dziś na przetestowaniu różnych ustawień ramy i jak przyznał na koniec dnia, jest pozytywnie nastawiony przed nadchodzącą rundą. Reiterberger uzyskał dziś dwunasty czas.

Kawasaki Racing WorldSBK Team

Jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki wszystkich zawodników dosiadających Kawasaki to trzeba przyznać, że byli dzisiaj najmocniejszą grupą w stawce. Cała piątka zawodników znalazła się w pierwszej jedenastce, jednak, jeśli spojrzymy na wyniki fabrycznych kierowców, to sytuacja wygląda nieco inaczej, niż dotychczas. Trzeci czas uzyskał Leon Haslam, który dokonał wielkich postępów, przejeżdżając dziś 106 okrążeń (najwięcej w stawce), skupiając się dostosowaniu ustawień do stylu jazdy Brytyjczyka.

Tempo Haslama jest prawie identyczne, co czterokrotnego mistrza świata – Jonathana Rea, który zakończył testy z czwartym czasem. Phillip Island nie był nigdy zdominowanym torem przez Brytyjczyka, więc wszystko wskazuje na to, że o pierwsze zwycięstwa w tym sezonie, będzie musiał solidnie powalczyć. Nikt jednak nie będzie lekceważył obecnego mistrza świata, ponieważ Rea wygrał jedenaście wyścigów z rzędu i kiedy jest formie, ciężko mu zagrozić, biorąc pod uwagę cały dystans wyścigu. Warto podkreślić bardzo szybkie tempo Topraka Razgatlioglu, który był dziś szósty.

Pata Yamaha WorldSBK Team

Mieszane nastroje w boksach Yamahy i ciężki ostatni dzień testów dla zespołu „niebieskich”. Najlepiej spisujący się do tej pory Alex Lowes, dwukrotnie upadał, najpierw potężnie rozbijając się w zakręcie numer jeden, następnie powtórzyło się to w zakręcie czwartym, jednak już bez większych konsekwencji. Lowes musi zapanować nad swoją głową, ponieważ jest zawodnikiem, który dość często ląduje w żwirze. Ostatecznie Lowes zameldował się na dziewiątej pozycji, a Jego kolega zespołowy – Michael van der Mark, był siódmy, jednak van der Mark nie błyszczał w zimowych testach i nie zmieniło się to we wtorek. Holender prezentował solidne tempo, ale niestety do czołowych zawodników traci blisko sekundę i ciężko będzie mu powalczyć o podium w najbliższy weekend.

Zwycięzca obu wyścigów z przed roku, Włoch – Marco Melandri, z zespołu GRT Yamaha był dzisiaj najszybszy z kierowców japońskiego producenta, meldując się na piątym miejscu. Doświadczony Melandri, przyznaje, że jest w stanie powalczyć o podium w ten weekend, jednak o zwycięstwo jego zdaniem będzie bardzo trudno. Kolega zespołowy Melandriego, Niemiec – Sandro Cortese uzyskał ósmy czas. Cortese stwierdził, że wraz z zespołem udało się optymalnie ustawić motocykl i w drugiej części dnia skupiał się na dopasowywaniu szczegółów w jego jeździe.

Moriwaki Althea Honda

Trudny dzień dla kierowców Hondy, którzy pomimo poprawy czasów z poniedziałkowego dnia, wciąż znacząco tracą do zawodników dosiadających konkurencyjne motocykle. Leon Camier, przez większość dnia walczył o miejsce w pierwszej dziesiątce, jednak ostatecznie wylądował na trzynastej pozycji. Japończyk Ryuichi Kiyonari był piętnasty, a Alessandro Delbianco osiemnasty. W testach brał również udział Troy Herfoss, który również dosiadał Hondy, aczkolwiek był najwolniejszy z całej stawki kierowców.

Nieoficjalne czasy drugieg dnia testów WorldSBK w Australii:

testy_australia_dzien_2.jpg

 

Ostatnie oficjalne testy WorldSBK za nami, teraz czas na inauguracyjną rundę sezonu w Australii i poważne ściganie, które już w ten weekend na torze Phillip Island. My będziemy z wami przez cały weekend i z zaciekawieniem będziemy relacjonować to, co wydarzy się w otwierającej rundzie, zarówno kategorii Superbike, jak i Supersport. Zapraszamy!

 

Autor: Dominik Zajączkowski
Fot. Krystian Polak 
©2019 MSFOTO.PL – All Rights Reserved

Author picture

Dominik Zajączkowski

Redaktor, którego kolebką są wyścigi motocyklowe. Serię MotoGP i WorldSBK śledzi od początku XXI wieku. Od 2015 roku ściśle współpracujący z polskimi mediami. Jego ulubionym tematem są analizy wyścigowe, wywiady z zawodnikami oraz praca na torach wyścigowych.