Zdjęcie Tygodnia, Dani Pedrosa i Tilt Shift

photo
Body

Żyjąca legenda i chyba jedyny taki zawodnik w historii MotoGP, którego szkielet połamany był niemalże we wszystkich możliwych miejscach. To brzmi brutalnie, ale dosłownie i w przenośni tak wygląda karta pacjenta z numerem 26.

Przed wami kolejne zdjęcie tygodnia "Dani Pedrosa i Tilt Shift". 

W ubiegłym roku zakończył swoją karierą otrzymując status legendy. Dziś jako kierowca testowy KTM'a pomaga ulepszyć konstrukcję motocykla MotoGP, którą na co dzień ścigają się Johan Zarco oraz Pol Espargaro.  

Większość wykonywanych klatek podczas pierwszych zakrętów wykonuje się grupowo, gdyż przeważnie tyko wtedy mamy okazję uchwycić zawodników jadących bardzo ciasno obok siebie. W trakcie gonitwy cała stawka rozjeżdża się sukcesywnie, co w następstwie prowadzi do chwytania bardziej indywidualnych akcji. Crop(czyli kadrowana scena), którą widzicie jest wycinkiem zdjęcia, które oryginalnie było nieco szersze. Obraz oraz jakość dzisiejszych aparatów pozwala nam na większe pole do popisu oraz edycję, która może zbudować zupełnie inną historię. Pozwólcie, że ukierunkuję wasze oczy w samo centrum kadru. 

Do wykonania tej klatki użyłem;

Aparat: Canon 1DX
Obiektyw: 400mm

Akcesoria

Monopod Manfrotto + Głowica 

Parametry

Przysłona: F 5.6
Czas naświetlania: 500s
Tryb odmierzania: Punktowy
Tryb AF: Allservo
ISO: 50

Postprodukcja

Adobe Photoshop / Camera RAW - Edycja polegała na użyciu tzw. Tilt Shifta w opcjach pozwalających na kierunkowe rozmazanie tła w danych punktach przeze mnie wybranych. Zaznaczyłem środek i kawałek obrzeża punktu centralnego, gdzie Dani Pedrosa jest usytuowany po czym ściągnąłem ostrość z otaczającego go zewnętrznego tła. Taki mały, ale zarazem prosty trik może przyciągnąć uwagę na drobny detal, który w oryginalnym ujęciu mógłby się zgubić w całości.

Podsumowując - Najważniejsze jest indywidualne podejście do każdej pracy. W moim przekonaniu to właśnie ten aspekt pozwala nam nam na bycie oryginalnym. 

 

 

 

 

Author picture

Krystian Polak

Fotograf, związany dosłownie kajdankami z pasją motocyklową. Niegdyś redaktor biznesu motocyklowego. Od roku 2016 akredytowany na Motocyklowe Mistrzostwa Świata WorldSBK i MOTOGP.