Zdjęcie Tygodnia, Akcja, Zamrożenie, Lustrzane odbicie

photo
Body

Cześć, 

Dziś zabieram was na krótko do Włoch na malowniczy tor Misano, który położony jest niedaleko miejscowości Rimini. Przepiękne miejsce do spędzenia wyścigowego weekendu i nie tylko. Włoska runda na obiekcie Marco Simoncelli cieszy się ogromną popularnością z racji sezonu wakacyjnego, gdzie tysiące kibiców z całego świata zjeżdża się, aby zobaczyć najlepszych zawodników World Superbike i MotoGP w akcji. Wspomnę, że tuż obok w miejscowości Tavullia mieszka najbardziej znany i lubiany motocyklista świata Valentino Rossi, gdzie na co dzień trenuje wraz ze swoją akademią VR46. O tym jednak napiszę w innym materiale już wkrótce!

Akcja-Zamrożenie-Lustrzane Odbicie

W moich ostatnich wpisach poruszyłem aspekty dot. ustawień aparatu, perspektywy oraz postprodukcji zdjęć. Tym razem napiszę dodatkowo o lekkim wzmożeniu kreatywności przy wykorzystaniu otaczającej nas infrastruktury. Prosta startowa rządzi się swoimi prawami i ma to coś czego nie posiadają inne takie odcinki na torze. szyby z plexi oddzielające Pitlane od nitki toru, gdzie zawodnicy rozpędzają swoje motocykle do maksymalnych prędkości przekraczających grubo 300km/h. Dodajmy do tego ekstremalne hamowanie oraz kolorowy wzór oddzielający boczną stronę toru. Na powyższym ujęciu widzicie Tureckiego zawodnika (Toprak Razgatlioglu), który swoją brawurą oraz talentem panuje nad motocyklem podczas hamowania do prawego zakrętu. Tylne koło uniesione ku górze sygnalizuje bardzo wielkie przeciążenia spowodowane silnym wyhamowaniem z ogromnej prędkości co przekłada się na jazdę na przednim kole przez kilkanaście a czasem nawet kilkadziesiąt metrów po czym motocykl stabilizuje się dzięki elektronice i umiejętnościom zawodnika. Dodatkowym aspektem kadru jest fakt lustrzanego odbicia drugiego zawodnika od szyby plexi, który podczas włączonej migawki aparatu załapał się jako" Ghost Rider". Po spojrzeniu w wizjer aparatu pomyślałem sobie, że fajnie jest czasami poszukać rozwiązań poza kreatywnością w photoshopie wciskając tylko i wyłącznie spust aparatu.

 

Ustawienia aparatu;

Przysłona: F 5.6
Czas naświetlania: 1/1000 sec
Tryb odmierzania: Punktowy
Tryb AF: Allservo
ISO: 160

Sprzęt wykorzystany do wykonania kadru;

Aparat: Canon 1DX
Obiektyw: 400mm
Nerka + Monopod Manfrotto + Głowica Manfrotto

Author picture

Krystian Polak

Fotograf, związany dosłownie kajdankami z pasją motocyklową. Niegdyś redaktor biznesu motocyklowego. Od roku 2016 akredytowany na Motocyklowe Mistrzostwa Świata WorldSBK i MOTOGP.