MotoGP GP Kataru, Maverick Viñales najszybszy w pierwszych kwalifikacjach sezonu!

Opublikował Dominik Zajączkowski, 9 mar 2019

Pierwsze kwalifikacje sezonu 2019 kategorii MotoGP padły łupem fabrycznego zawodnika Yamahy, Mavericka Viñalesa. Drugi najszybszy czas uzyskał kierowca Ducati, Andrea Dovizioso, a pierwszy rząd w niedzielnym wyścigu o Grand Prix Kataru uzupełni zawodnik Repsol Hondy - Marc Marquez. W piątym rzędzie obok siebie ustawią się Valentino Rossi i Jorge Lorenzo, dla których to nie były udane kwalifikacje.

W pierwszej części kwalifikacji najszybsza okazała się dwójka zawodników zespołu LCR Honda, Cal Crutchlow i Takaaki Nakagami. Ponownie po fatalnym upadku w porannej sesji treningowej, w kwalifikacjach również leżał Jorge Lorenzo, wszystko miało miejsce w drugim zakręcie, po czym Lorenzo gestykulował, tłumacząc, że zawodnicy nie powinni wyjeżdżać na tor o tej porze. przez rosnącą wilgotność powietrza. Valentino Rossi wystartuje dopiero z czternastej pozycji i widać, że Włoch wraz z Yamahą poszli trochę w złym kierunku i przed nimi niezwykle trudny wyścig, tym bardziej porównując dyspozycję innych zawodników Yamahy.

W Q2 niesamowite tempo od samego początku narzucił fabryczny zawodnik Yamahy, Maverick Viñales i to on prowadził po pierwszym wyjeździe całej stawki i nie zmieniło się to podczas drugiego wyjazdu. Hiszpan w drugim wyjeździe dołożył do swojego najlepszego czasu kilka dziesiątych i wywalczył pierwsze pole position w tym sezonie, podkreślając swoją bardzo dobrą dyspozycję. Solidna postawa w kwalifikacjach Andrei Dovizioso, do czego już zdążył nas przyzwyczaić, Dovi z tempem nawet na zwycięstwo, a dodatkowo z nowym systemu usztywnienia tylnego amortyzatora. To nowy system pomagający przy starcie motocykla, który wprowadziło Ducati.

Trzecie miejsce uzyskał Marquez, ale to nie był ten Marc Marquez, który potrafił zdominować kwalifikację, Hiszpan szukał sobie miejsca i najwyraźniej potrzebował podążać za drugim kierowcą, aby wykręcić dobre okrążenie.  W końcówce wskoczył na trzecie miejsce, holując się za wolno jadącym Petruccim. Z dobrej strony pokazał się Jack Miller, który był najszybszy kierowcą satelickim, kończąc na czwartym miejscu i niestety upadając w końcówce, w feralnym drugim zakręcie toru Losail w Katarze. W drugim rzędzie ustawi się również, debiutant –Fabio Quartararo i Brytyjczyk Cal Crutchlow.

Krótkie wypowiedzi zawodników po kwalifikacji kategorii MotoGP podczas GP Kataru:

Maverick Viñales (Monster Energy Yamaha MotoGP)

„Szczerze mówiąc, pracowaliśmy bardzo dobrze przez cały weekend i przygotowywaliśmy się pod kontem wyścigu, jestem bardzo zadowolony z kwalifikacji, przy drugim wyjeździe jechałem na limicie i to jest pozytywne. Wydaje mi się, że jeżdżę najlepiej, odkąd przybyłem do MotoGP, obieram dobre linie na torze i jestem dobrze przygotowane. Niestety jsteśmy wolni w ostatnim zakręcie, ale myślę, że będę w stanie kręcić czasy na poziomie 1.54 pod koniec wyścigu i jestem pewny, że będziemy mieli jutro interesujący wyścig.”

Marc Marquez (Repsol Honda Team)

„Warunki dzisiaj były bardzo złe , było bardzo zimno i wietrznie, ale staraliśmy się naciskać. Próbowaliśmy przesunąć wyścig ale się nie udało, w zakręcie numer dwa było dużo wywrotek, wczoraj wydawało mi się, że mam lepsze tempo, dzisiaj trochę mieliśmy problemy przy silnym wietrze, więc jeśli będzie tak zimno jak dzisiaj, to musimy po prostu przetrwać ten wyścig.”

Andrea Dovizioso (Mission Winnow Ducati)

„Przyjechaliśmy przed weekendem bez najlepszego czucia po testach, dlatego jestem bardzo szczęśliwy, bo pracowaliśmy w dobry sposób i krok po kroku się poprawiamy. Musimy zachować spokój, mamy prędkość i całkiem niezłe tempo, z każdym okrążeniem czułem się dzisiaj lepiej. Jesteśmy bardzo blisko najszybszych zawodników.”

Wyniki Q2 kategorii MotoGP:

Wyniki Q1 kategorii MotoGP:

Autor: Dominik Zajączkowski
Fot. Krystian Polak
©2019 MSFOTO.PL – All Rights Reserved