Z wizytą na wystawie „Ayrton Magico” w Imoli

Podczas majowej rundy WorldSBK w Imoli, mieliśmy okazję odwiedzić świeżo odremontowane muzeum Checco Costy, z wystawą poświęconą Ayrtonowi Sennie - brazylijskiej legendzie Formuły 1, pod nazwą „Ayrton Magico”. Wystawa, choć nie była największych rozmiarów, zachowana była w specjalnym klimacie, pozwalającym na skupienie się i przeniesienie myślami w czasy świetności Senny. Innym dającym do myślenia faktem było samo położenie, muzeum usytuowane jest przy padoku toru Autodromo Enzo e Dino Ferrari, niedaleko obecnej szykany Tamburello i ówczesnego zakrętu, w którym w 1994 roku zginął Ayrton Senna.

WSBK0047.jpg

Wizyta w muzeum rozpoczęła się od wyświetlenia kilkunastominutowego filmu o brazylijskim kierowcy, z budzącym emocje lektorem w słuchawkach. Przeplatane były w nim lata młodzieńcze Senny, starty w Formule 1, a przede wszystkim momenty geniuszu Brazylijczyka, którymi zachwycał kibiców na całym świecie. Elementem przewodnim wystawy był dźwięk opadów deszczu, nawiązujących do niesamowitych umiejętności jazdy Senny w tych warunkach atmosferycznych. Muzeum podzielone było na kilka pomieszczeń, w których wyświetlane były najważniejsze momenty z kariery Brazylijczyka – jedno z nich poświęcone min. wyścigowi na torze Donington Park w 1993 roku, gdzie geniusz Senny wzniósł się na jeszcze inny poziom. Przemieszczając się po muzeum, głos w słuchawkach automatycznie dostosowywał się do pomieszczeń, w których się znajdowaliśmy, opowiadając kolejne historię o trzykrotnym mistrzu świata.

Trasa zwiedzania muzeum prowadziła chronologicznie od ulubionego okresu w wyścigowej karierze Senny, czyli kartingu, a w gablocie można było ujrzeć karting wraz z fotografiami z okresu, w którym ścigał się nim Brazylijczyk. Jeśli możemy powiedzieć o minusach tej wystawy, to zdecydowanie brakowało w niej większej ilości ekspozycji, jednak to z kolejnymi latami ma się zmieniać. Oprócz kilku kasków i kombinezonów Ayrtona, w muzeum znajdowały się tylko dwa bolidy z czasów ścigania się Senny. Jednym z nich był Lotus Renault 98T z roku 1986, a drugim Williams Renault FW15D, zaprojektowany przez Adriana Newey’a, w którym Ayrton Senna startował w swoim ostatnim sezonie w Formule 1. Zabrakło min. Tolemana TG184, w którym debiutował w F1, czy słynnego McLarena, w którym Senna zdobywał mistrzowskie tytuły. Dodatkowo na torze Enzo e Dino Ferrari w Imoli, w parku w pobliżu Tamburello znajduje się pomnik Ayrtona Senny, wokół którego na siatce ogradzającej tor, wiszą liczne flagi kibiców z całego świata upamiętniające Brazylijczyka.

Wystawa Ayrtona Senny, jak również tor w Imoli to miejsca, które powinny pojawić się na listach miejsc do odwiedzenia fanów tego legendarnego kierowcy. Bez wątpienia to miejsce szczególne, pozwalające przez chwilę zastanowić się nad życiem i karierą Brazylijczyka oraz zrozumieć jego fenomen. Wystawa poświęcona Sennie w muzeum na torze Imola jest dostępna do 30 października 2019 roku.

Galeria zdjęć z wystawy "Ayrton Magico":

AyrtonSenna_karting.jpg

Senna_karting.jpg

AyrtonSennaMuseo.jpg

AyrtonSenna_1986.jpg

Senna_helmet.jpg

Williams_Senna_1994.jpg

Senna_Rothmans_Racingsuit.jpg

Author picture

Dominik Zajączkowski

Redaktor, którego kolebką są wyścigi motocyklowe. Serię MotoGP i WorldSBK śledzi od początku XXI wieku. Od 2015 roku ściśle współpracujący z polskimi mediami. Jego ulubionym tematem są analizy wyścigowe, wywiady z zawodnikami oraz praca na torach wyścigowych.