GP San Marino: Uczniowie akademii VR46 przerastają mistrza! Morbidelli z pierwszym zwycięstwem w MotoGP.

MotoGP

Włoch Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) zwyciężył po raz pierwszy w historii swoich startów w kategorii MotoGP, podczas domowej rundy o Grand Prix San Marino na torze Misano World Circuit im. Marco Simoncelliego. Drugie miejsce zajął Francesco Bagnaia (Pramac Racing), potwierdzając swoją dyspozycję do awansu na fabryczny motocykl w oficjalnym zespole Ducati. Trzeci linię męty przeciął Joan Mir (Suzuki Ecstar), po świetnej końcówce wyścigu. Tuż za podium zameldował się Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha), który tym razem musiał uznać wyższość swoich podopiecznych.

Franco_Morbidelli.JPG

Wyścig królewskiej kategorii rozpoczął się od znakomitego startu Morbidelliego, który prowadzenia nie oddał aż do samej mety. W czasie pierwszych okrążeń wyścigu za swoim podopiecznym podążał Valentino Rossi oraz Jack Miller jadący w satelickim zespole Pramac Racing zaopatrzony w miękką tylną oponę. Na kolejny dwóch pozycjach mogliśmy oglądać startujących z pierwszego rzędu Fabio Quartararo i Mavericka Vinalesa. Francuz w pewnym momencie zdecydował się na atak na czwartą pozycję, jednak chwilę później popełnił błąd wyjeżdżając zbyt szeroko w prawym zakręcie toru w Misano i znalazł się w żwirze. Tym samym stracił również prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wraz z kolejnymi okrążeniami tempo tracił Miller, co było wynikiem zużywającej się tylnej opony w jego motocyklu oraz Maverick Vinales, który świetnego tempa z treningów nie mógł przełożyć na wyścig. Do przodu przedzierali się z kolei Alex Rins, Pecco Bagnaia oraz Joan Mir. Do liderującego Włocha regularnie tracił Valentino Rossi, którego pod koniec wyścigu dogonił i wyprzedził Pecco Bagnaia, a tuż za jego plecami znalazło się dwóch fabrycznych zawodników Suzuki. Kiedy zwycięstwo w wyścigu było już rozstrzygnięte, za plecami Franco toczyła się walka o drugie miejsce, które do mety dowiózł wciąż kontuzjowany Pecco Bagnaia. Po niesamowitym ostatnim okrążeniu Joan Mir najpierw uporał się ze swoim kolegą zespołowym, a pod koniec okrążenia przebił się na trzecie miejsce wyprzedzając Valentino Rossiego.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej przejął Andrea Dovizioso (Ducati Team), który po niedzielnym wyścigu o sześć oczek wyprzedza Fabio Quartararo. Za tydzień kolejna runda na torze Misano World Circuit, tym razem o Grand Prix regionu Emilia-Romania.

Wyniki wyścigu kategorii MotoGP o Grand Prix San Marino:

GP San Marino.JPG

Author picture

Dominik Zajączkowski

Redaktor, którego kolebką są wyścigi motocyklowe. Serię MotoGP i WorldSBK śledzi od początku XXI wieku. Od 2015 roku ściśle współpracujący z polskimi mediami. Jego ulubionym tematem są analizy wyścigowe, wywiady z zawodnikami oraz praca na torach wyścigowych.