GP Czech, Rossi: Trudno jest nam znaleźć limit w tych warunkach

MotoGP

Zawodnik zespołu Monster Energy Yamaha – Valentino Rossi do jutrzejszego wyścigu kategorii MotoGP wystartuje z siódmego pola startowego, choć jego celem był, co najmniej drugi rząd. Włoch przyznał, że w takich warunkach Yamaha nie jest najlepszym motocyklem do jazdy, ponieważ bardzo trudno znaleźć limit. Kluczem do zwycięstwa będzie wybór odpowiednich opon i ustawienie motocykla, a będą to mogli przetestować jedynie w czasie suchej rozgrzewki.

Valentino Rossi MotoGP Brno.jpg

„Dzisiaj mieliśmy bardzo trudne warunki, szczególnie w kwalifikacjach, aby zrozumieć, czy powinniśmy użyć slików czy opon deszczowych. Zazwyczaj w tych warunkach mamy dużo problemów, więc start z siódmego pola nie jest wcale taki zły. Chciałem awansować do drugiego rzędu, ale niestety mi się to nie udało. Nadal mamy problem w zakrętach, ale jest lepiej niż w poprzednich wyścigach i nie tracimy aż tak dużo do czołówki.”

„Prognoza pogody na jutro przewiduje suchy i słoneczny wyścig i miejmy nadzieję, że poranna rozgrzewka również będzie sucha, ponieważ tak jak wszyscy mamy jutro do wykonania sporo pracy z ustawieniami i głównie z wyborem odpowiednich opon. Jutro wszystko pozostaje otwarte, wszyscy trochę obawiają się tylnej opony, ponieważ po kilku okrążeniach zaczyna się zużywać.”

„Na szczęście wczoraj przetestowałem wszystkie trzy mieszanki, wszyscy pozostają optymistami, jeśli chodzi o twardą mieszankę, ponieważ rok temu większość zawodników na niej startowała, ale z pewnych powodów ta mieszanka nie działa najlepiej, wydaje mi się, że z powodu chłodniejszego asfaltu niż przed rokiem. Twarda opona może nie jest fantastyczna, ale pozwala być bezpiecznym na większą część wyścigu.”

„Próbowałem również pośredniej mieszanki, ale ona również szybko się zużywa i ślizga się po kilku kółkach, więc to nie jest proste. Musimy sprawdzić jeszcze raz w rozgrzewce może przez jakieś dziesięć okrążeń z rzędu, aby lepiej je zrozumieć. Więc mam nadzieje na suchy wyścig, ale również suchą rozgrzewkę.”

„Nie widziałem okrążenia Marqueza, ale jechałem za Millerem, który również był na slikach i jechał bardzo dobrze, trzymał się suchej nitki i był szybki, ale niestety w ostatniej szykanie, kiedy zaczęło mocniej padać się wywrócił, więc wiem, że zrobił dobre okrążenie, ale nie tak dobre jak Marquez. Na pewno musisz być bardzo odważny, ale jeśli weźmiemy naszą Yamahę to w tych warunkach nie jest fantastyczna, ponieważ bardzo trudno jest znaleźć limit.”

„Myślałem, żeby założyć sliki trochę wcześniej, ale niestety było zbyt mokro, a kiedy się zatrzymałem to wszyscy założyli sliki i znowu zaczęło padać, jednak dla mnie była to dobra decyzja, ponieważ poprawiłem moją pozycję i jutro wystartuję z trzeciego rzędu.” – zakończył Rossi

Author picture

Dominik Zajączkowski

Redaktor, którego kolebką są wyścigi motocyklowe. Serię MotoGP i WorldSBK śledzi od początku XXI wieku. Od 2015 roku ściśle współpracujący z polskimi mediami. Jego ulubionym tematem są analizy wyścigowe, wywiady z zawodnikami oraz praca na torach wyścigowych.