Zawodnicy kategorii Moto2 oraz Moto3 rozpoczynają sezon w Katarze!

Już jutro w Katarze rozpocznie się kolejny sezon Motocyklowych Mistrzostw Świata MotoGP, jednak z wiadomych powodów, na torze Losail nie zobaczymy zawodników królewskiej kategorii. W związku z tym, w pierwszym planie zaprezentują się kierowcy kategorii Moto3 oraz Moto2, którzy wielokrotnie fundowali nam wiele wrażeń, nie ustępując bardziej doświadczonym zawodnikom z MotoGP. Pod nieobecność wielkich nazwisk, oczy spragnionych wyścigów motocyklowych kibiców zwrócone będą na najmniejszą oraz pośrednią kategorię, w których głodnych tytułu kierowców nie brakuje.

Binder_Mir_Marini.jpg

Moto2

Przedsionek wielkiego ścigania i najlepsze miejsce do awansu do upragnionej kategorii MotoGP. Kierowcy tej kategorii ścigają się na motocyklach o pojemności 765cc, wyposażonych w trzycylindrowy silnik Triumph, generujący blisko 140 koni mechanicznych. Aktualnym mistrzem świata kategorii Moto2 jest Alex Marquez, którego w tym sezonie zobaczymy u boku swojego brata w zespole Repsol Honda w MotoGP. Awans do królewskiej kategorii zaliczył również Brad Binder, wicemistrz świata z ubiegłego roku. W związku z tym, przed sezonem 2020 wszystkie oczy skupione są na Szwajcara – Thomasa Luthiego, z którym mieliśmy okazję porozmawiać w czasie ubiegłego sezonu ->. Luthi pozostaje w zespole Intact GP i biorąc pod uwagę jego doświadczenie i umiejętności powinien być jednym z głównych faworytów do zwycięstwa w sezonie 2020, a w szczególności na torze Losail w Katarze, gdzie sześciokrotnie stawał na podium.

Na nieszczęście Szwajcara, kategoria Moto2 wypełniona jest młodymi talentami, wśród których nie brakuje chętnych do tytułu mistrza świata. Najbardziej poważnym wydaje się Jorge Navarro z zespołu Speed Up, z którym wywiad również możecie przeczytać na naszej stronie ->. Hiszpan w ostatnich latach zrobił niesamowity postęp, co potwierdził tylko najlepszy czas okrążenia podczas ostatnich testów w Katarze. Innym hiszpańskim zawodnikiem, który może namieszać w nadchodzącym sezonie jest bez wątpienia Augusto Fernandez, dla którego będzie to czwarty sezon w mistrzostwach świata. Fernandez wskakuje na motocykl ekipy Estrella Galicia 0,0 Marc VDS, na którym Alex Marquez w sezonie 2019 wywalczył mistrzowski tytuł. Innym groźnym zawodnikiem z Hiszpanii będzie Jorge Martin, były mistrz świata kategorii Moto3, który w ubiegłym sezonie w barwach fabrycznego zespołu KTM debiutował w pośredniej kategorii.

Równie mocnym składem pochwalić się mogą również Włosi, wśród których również nie brakuje zawodników do walki o tytuł. W naszej prywatnej opinii najbardziej utalentowanym jest Fabio Di Giannantonio, zawodnik zespołu Speed Up, który w sezonie 2019 został najlepszym debiutantem ->. Świetnie odnajdującym się zawodnikiem w Moto2 jest również Enea Bastianini, który podobnie jak Diggia, rozpocznie swój drugi sezon w pośredniej kategorii. Nie można przekreślać również doświadczonych już Włochów – Lorenzo Baldasariego (Flexbox HP40), czy Luci Mariniego (SKY Racing V46), którzy w swojej optymalnej formie są skłonni wygrywać wyścigi. W testach nieźle spisywał się również Marco Bezzecchi, który przechodzi do zespołu Sky Racing V46, jednak na jego ocenę warto poczekać do kilku wyścigów w sezonie, ponieważ w roku ubiegłym wyglądał przeciętnie.

W sezonie 2020 warto pamiętać też o niezwykle szybkim, agresywnie jeżdżącym ale nieobliczalnym Remym Gardnerze, który przy stabilizacji formy również będzie groźnym konkurentem w walce o najwyższe cele. Szansę na odbudowę formy w nowych zespołach otrzymują Sam Lowes (EG 0,0 Marc VDS), Xavi Vierge (Petronas Sprinta Racing), Nicolo Bulega (Federal Oil Gresini) oraz powracający do Moto2 – Hafizh Syahrin, choć Malezyjczyk w przeszłości nie był zawodnikiem, który kończył wyścigi w ścisłej czołówce. Podbudowany transferem do fabrycznego zespołu KTM może być również Tetsuta Nagashima, Japończyk w zeszłym roku pokazał, że jest bardzo dobrym kierowcą.

Na uwagę zasługują również najszybsi kierowcy ubiegłego sezonu Moto3, czyli Lorenzo Dalla Porta oraz Aron Canet, którzy powalczą w Moto2 o tytuł debiutanta roku 2020. W testach lepiej spisywał się Hiszpan, udowadniając, że jego adaptacja do pośredniej klasy przebiega w szybkim tempie. Biorąc pod uwagę ilość zawodników wymienionych w gronie faworytów do walki o tytuł, sezon 2020 zapowiada się niezwykle emocjonująco!

Msfoto typuje TOP3 sezonu 2020:

  1. Jorge Navarro (Beta Tools Speed Up)
  2. Thomas Luthi (Liqui Moly Intact GP)
  3. Augusto Fernandez (EG 0,0 Marc VDS Team)

Moto3

Kategoria, w której zawodnicy rozpoczynają ściganie na najwyższym poziomie, walcząc przy tym o tytuł mistrza świata. Najbardziej nieobliczalne i wyrównane wyścigi to właśnie charakteryzuje najmniejszą z klas. Kierowcy w kategorii Moto3 ścigają się na motocyklach o pojemności 250cc.  Najmłodsi z nich mają ukończone 16 lat i wszyscy marzą, aby pewnego razu trafić do klasy MotoGP, a wcześniej powalczyć o tytuł w niższych klasach.

Moto3.JPG

Najszybsza trójka poprzedniego sezonu, zadebiutuje w klasie Moto2, jednak walki o tytuł na pewno nie zabraknie. Głównymi faworytami do zwycięstwa typuje się Tonego Arbolino (Rivacold Snipers Team) oraz Jaume Masie (Leopard Racing), jednak w tej szalonej klasie nie można skreślać żadnego z zawodników. Najbardziej doświadczony w stawce 26-letni John Mcphee, pozostaje na kolejny sezon w zespole Petronas i przy równej formie może być bardzo groźnym zawodnikiem w walce o tytuł. Podobnie jak dwa lata młodszy Albert Arenas (Aspar Team), świetnie spisujący się w zimowych testach.

W niezmienionym składzie do rywalizacji przystąpi zespół SIC 58 Squadra Corse, prowadzony przez Paolo Simoncelliego. Zarówno Tatsuki Suzuki, jak i Nicolo Antonelli mogą przewijać się w czołówce stawki. Na papierze świetnie wygląda również najbardziej utytułowany w najniższej kategorii zespół Red Bull KTM Ajo, w którym wystartują Kaito Toba oraz Raul Fernandez. Kolejnymi bardzo obiecującymi transferami wydaje się przejście Dennisa Foggi do broniącego tytułu zespołu Leopard Racing oraz ruch Maxa Biaggi’ego, który w swe szeregi pozyskał Alonso Lopeza. Honory azjatyckiego zespołu Honda Team Asia będzie pełnił Ai Ogura, który również niejednokrotnie może nas zaskoczyć.

Warto pamiętać również o szóstym w ubiegłym sezonie Celestino Viettim, Włoch przechodzi do ekipy Sky Racing VR46 z celem walki o najwyższe lokaty, chociaż po zimowych testach jego pozycja nie jest wymieniana w gronie faworytów. Największym pozytywnym objawieniem zimowej przerwy okazał się Filip Salac (Rivacold Snipers Team), który brylował w Katarze i miejmy nadzieję, że podtrzyma tę formę w rozpoczynającym się sezonie. Z debiutantów warto zapamiętać nazwisko 18-letniego Jeremyego Alcoby, którego z numerem #52 zobaczymy w zespole Fausto Gresiniego.

Msfoto typuje TOP3 sezonu 2020:

  1. Tony Arbolino (Rivacold Snipers Team)
  2. Jaume Masia (Leopard Racing)
  3. John Mcphee (Petronas Sprinta Racing)

Wszystkich kierowców wraz z całą karuzelą MotoGP, w rywalizacji zobaczymy 3-5 kwietnia w Austin, podczas drugiej rundy MotoGP. Runda w Tajlandii została przesunięta w miejsce rundy w Aragonii, która miała odbyć się na początku października, natomiast Motorland Aragon będzie gościł MotoGP tydzień wcześniej, w dniach 25-27 września.

Author picture

Dominik Zajączkowski

Redaktor, którego kolebką są wyścigi motocyklowe. Serię MotoGP i WorldSBK śledzi od początku XXI wieku. Od 2015 roku ściśle współpracujący z polskimi mediami. Jego ulubionym tematem są analizy wyścigowe, wywiady z zawodnikami oraz praca na torach wyścigowych.