Maciej Napora prezentuje Bartek Zmarzlik Mistrzem Świata na Żużlu 2019

Inne klasy

Zbliża się finałowa runda Speedway Grand Prix 2019 w Toruniu. Szykują się ogromne emocje. Trzech czołowych zawodników dzieli mniej niż 10 punktów. Wśród nich jest Polak, wybitny żużlowiec Bartosz Zmarzlik. Walka o najwyższe miejsce podium będzie równie zacięta co widowiskowa. Nigdy nie miałem przyjemności być na Toruńskiej Motoarenie. Z opowieści jednak dowiedziałem się, że nie pożałuję gdy się tam znajdę. Intuicja podpowiada tylko jedno: “jedź, Zmarzlik będzie mistrzem”.

Bartek Zmarzlik Mistrz Świata na żużlu 2019 MSFOTO (2).jpg

Nie mogę przegapić takiej okazji. Orientuje się jak wygląda cały proces akredytacyjny. Zakładam konto na oficjalnej stronie organizatora, czekam aż ruszy proces akredytacyjny i wysyłam wniosek. Nie jestem pewien czy otrzymam akredytację. W końcu są to prestiżowe zawody, a ja nie mam długiego stażu jako fotograf. UDAŁO SIĘ! JADĘ DO TORUNIA! Na tydzień przed rozpoczęciem zawodów dostaję informację o pozytywnym rozpatrzeniu mojego wniosku akredytacyjnego. Pierwsze co robię to szukam noclegu. Nie ma zbyt dużego wyboru....Rezerwuje pokój w domu pewnej miłej kobiety, oddalony o 30 km od Torunia. Jest piątek, wigilia finału SGP. Dzisiaj odbywają się treningi oraz kwalifikacje. To świetny moment na zapoznanie się z torem, miejscami z których będę fotografował oraz przetestowaniem ustawień aparatu.

Bartek Zmarzlik Mistrz Świata na żużlu 2019 MSFOTO (3).jpg

Pakuje sprzęt, wsiadam w samochód i ogień do Torunia! Żeby nie wieźć powietrza w samochodzie zabieram ludzi (z którymi umówiłem się na słynnym serwisie wspólnych przejazdów), którzy jadą w tym samym kierunku. Po 10-ciu godzinach jazdy docieram na miejsce. W biurze zawodów odbieram identyfikator i ruszam na stadion. Obchodzę cały obiekt, sprawdzam światło, wykonuje próbne zdjęcia, dobieram ustawienia aparatu i czekam na rozpoczęcie treningów.

Bartek Zmarzlik Mistrz Świata na żużlu 2019 MSFOTO (1).jpg

Mało pocieszającą wiadomością okazuje się fakt z bardzo ograniczonego miejsca do fotografowania. Mianowicie są to dwie platformy ustawione na prostej przy wyjeździe z parku maszyn. Tylko nieliczni fotografowie mogą wejść na murawę. Jak to mówią “nie ma problemów, są tylko wyzwania”. Po kilku godzinach kończą się treningi oraz kwalifikacje, które wygrywa Leon Madsen. Mam sporo materiału, który będę mógł przeanalizować gdy tylko dotrę do miejsca noclegowego. Jutro okaże się, który z zawodników jest godzien tytułu mistrza świata…

Bartek Zmarzlik Mistrz Świata na żużlu 2019 MSFOTO (4).jpg

Przed wyjazdem sprawdzam cały sprzęt. Baterie naładowane, karty wyczyszczone, wejściówki spakowane. Wyruszam dużo wcześniej przed rozpoczęciem zawodów. Będę miał okazję do uchwycenia emocji panujących poza stadionem. 45 minut przed rozpoczęciem udaję się na obowiązkową odprawę dla mediów. Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa dostaję kamizelkę i ruszam na wyznaczone platformy. Podczas trwania zawodów staram się wykorzystać w 100% ograniczoną przestrzeń, którą trzeba dzielić z innymi fotografami. Po zaciętych biegach przyszedł czas na półfinał. Jeżeli Zmarzlik zamelduje się jako pierwszy na mecie, zostanie mistrzem.

Bartek Zmarzlik Mistrz Świata na żużlu 2019 MSFOTO (6).jpg

DOKONAŁ TEGO! Bartosz Zmarzlik zostaje Indywidualnym Mistrzem Świata! Gdy tylko mija metę na ostatnim okrążeniu, 15 tysięcy ludzi wydaje z siebie tak nieprawdopodobny upust emocji, że ciarki przechodzą po każdej części mojego ciała. Sam nie jestem w stanie opanować ogromu euforii, która gotuje się we mnie. Zaczynam krzyczeć i klaskać zamiast robić zdjęcia…Nasz mistrz zaczyna biegać po torze, przeskakuje przez bandę, wdrapuje się na trybunę. Niesamowite uczucie być świadkiem tak ogromnej radości i szczęścia.

Bartek Zmarzlik Mistrz Świata na żużlu 2019 MSFOTO (5).jpg

Podsumowanie.

Moim zdaniem dzięki takim sukcesom, Polski motorsport ma szansę wyjść z cienia innych dyscyplin sportowych, może stać się bardziej popularny w naszym kraju. Jest sporo Polskich utalentowanych zawodników, którzy powinni być bardziej docenieni. Bez wątpienia warto uczestniczyć w wydarzeniach takie jak to. W przyszłości gdy ktoś zapyta: “pamiętasz jak Zmarzlik zdobył mistrzostwo świata?” odpowiem z uśmiechem na twarzy: “ tak, pamiętam, byłem przy tym...”

Bartek Zmarzlik Mistrz Świata na żużlu 2019 MSFOTO (8).jpg

P.S. Nie zjadłem ani jednego piernika będąc w Toruniu. Wstyd.

Author picture

Krystian Polak

Fotograf, związany dosłownie kajdankami z pasją motocyklową. Niegdyś redaktor biznesu motocyklowego. Od roku 2016 akredytowany na Motocyklowe Mistrzostwa Świata WorldSBK i MOTOGP.