Ice Speedway z Maciej Napora - Tomaszów Mazowiecki

Inne klasy

Ice Speedway, moja pierwsza myśl - będzie grubo!

Tomaszów Mazowiecki, blisko połowy grudnia 2020 roku, pierwszy raz od kilku lat możemy gościć żużel na lodzie w naszym kraju. European Individual Ice Speedway Championship, jedna z niewielu okazji do fotografowania wyścigów motocyklowych w czasie zimy. Nienasycony głód fotograficzny spotęgowany znikomą ilością wydarzeń sportowych w których miałem okazję uczestniczyć w feralnym roku 2020, został chwilowo zagłuszony. Z pewnością nie za sprawą kibiców, których bardzo brakowało na trybunach Areny Lodowej...Oczywiście przestrzeganie przepisów sanitarnych musiało być respektowane przez wszystkich bez wyjątku.

maciejnapora.pics_Ice_Speedway_2020_09.jpg

Po odprawie zająłem wcześniej wypatrzone miejsce z którego będę fotografował w pierwszej kolejności - trybuna przy wyjściu z drugiego łuku. Gdy pierwsi zawodnicy pojawili się na torze, byłem pod dużym wrażeniem ...kilku centymetrowe kolce wystające z czarnych opon, masywna obudowa zasłaniała połowę przedniego i tylnego koła, zawodnicy z widocznymi ochraniaczami od palców u stopy po kolano lewej nogi wyglądem przypominającym zbroje.

maciejnapora.pics_Ice_Speedway_2020_08.jpg

Gdy w wizjerze mojego aparatu pojawił się pierwszy żużlowiec zrozumiałem jaką dokładnie funkcję spełniają ochraniacze na lewej nodze. Wchodząc w zakręt zawodnik był w tak głębokim złożeniu, że ocierał się całą lewą stroną ciała o taflę lodu. Mając maseczkę na twarzy nikt nie mógł zobaczyć mojej opadniętej szczęki z wrażenia.

maciejnapora.pics_Ice_Speedway_2020_07.jpg

Często zmieniałem miejsce do fotografowania, raz byłem tuż na wyjściu z łuku a raz wdrapywałem się na sam szczyt trybuny gdzie mogłem wykorzystać technikę panoramowania. by uchwycić wrażenie prędkości.

maciejnapora.pics_Ice_Speedway_2020_04.jpg

Ilość miejsca przeznaczona do fotografowania ograniczała się do zewnętrznej części toru. Podczas zawodów zdarzyło się kilka groźnie wyglądających wypadków lecz na szczęście nikt nie odniósł większych obrażeń.

maciejnapora.pics_Ice_Speedway_2020_02.jpg

Podium w Tomaszowie Mazowieckim zdecydowanie należało do Rosjan:

  1. Dmitriy Soliannikov
  2. Konstantin Kolenkin
  3. Nikita Toloknov

maciejnapora.pics_Ice_Speedway_2020_10.jpg

Jedyny Polak startujący w zawodach Michał Knapp zajął 13 pozycję.

maciejnapora.pics_Ice_Speedway_2020_03.jpg

Kolejne i ostatnie już w tym roku wyścigi motocyklowe zakończone. Zdobyłem sporo doświadczenia fotografując w hali przy sztucznym oświetleniu.

maciejnapora.pics_Ice_Speedway_2020_05.jpg

Żywię ogromną nadzieję, że przyszły rok 2021 będzie bardziej obfity w okazję do posłuchania skrajnie ogłuszającego ryku silników spalinowych, umiejscowionych między dwoma kołami jednośladu.

Manx Grand Prix 2019 z Maciej Napora

Maciej Napora

Author picture

Krystian Polak

Fotograf, związany dosłownie kajdankami z pasją motocyklową. Niegdyś redaktor biznesu motocyklowego. Od roku 2016 akredytowany na Motocyklowe Mistrzostwa Świata WorldSBK i MOTOGP.