WSBK Assen, Tom Sykes najszybszy pierwszego dnia, 12 kierowców w jednej sekundzie!

WSBK

Pierwszy dzień rundy WorldSBK na słynnym torze w holenderskim Assen obfitował w bardzo wietrzne i mroźne warunki atmosferyczne, ale również w całkiem niezłe akcje na torze. Ku zdziwieniu publiczności najlepszym zawodnikiem okazał się Brytyjczyk – Tom Sykes, startujący na BMW, który minimalnie wyprzedził dwójkę zawodników Kawasaki Racing Team, Jonathana Rea i Leona Haslama. Pierwszą piątkę zawodników dzieliło zaledwie 0,031 sekundy. Szósty był lider klasyfikacji generalnej Alvaro Bautista.

tom_sykes_face_pitlane.jpg

Mistrz świata z sezonu 2013 zakończył piątkowy dzień zmagań na szczycie tabeli wyników, potwierdzając, że w Assen jest bardzo groźny. Nowe BMW S1000RR, dzięki postępom w obszarze aerodynamiki podczas ostatniej rundy, potwierdziło swoje wysokie predyspozycje na torze, gdzie moc silnika nie ma tak wielkiego znaczenia. Równie wysoko uplasował się drugi z zawodników BMW – Markus Reiterberger, który uzyskał czwarty czas i był rewelacją pierwszego dnia treningów w Holandii. Reiterbeger będzie chciał poprawić swoje najlepsze szóste miejsce w kwalifikacjach, osiągnięte w Malezji w 2016 roku.

W pierwszym treningu wolnym, najszybszy okazał się czterokrotny mistrz świata – Jonathan Rea, który potwierdził swoją silną dyspozycję, plasując się na drugim miejscu w FP2 i ma nadzieję, na pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Równie dobrze spisuje się jego kolega zespołowy – Leon Haslam, który uwielbia tor nazywany katedrą prędkości, na którym w ostatnich czasach regularnie zwyciężał podczas rund British Superbike. Haslam liczy z kolei na powrót na podium, od inauguracyjnej rundy w Australii.

Po raz pierwszy w tym sezonie z większymi problemami borykała się dwójka zawodników zespołu Aruba.It Racing Ducati. Lider klasyfikacji generalnej – Alvaro Bautista, zmarnował większość drugiego treningu w boksie, gdzie jego załoga ciężko pracowała nad odpowiednim ustawieniem motocykla Bautisty, ponieważ okazało się, że na początku dnia poszli w zupełnie złą stronę z ustawieniami. Ostatecznie pod koniec FP2 Bautista zaczął kręcić równe i szybsze czasy okrążeni, ostatecznie plasując się na szóstym miejscu. Chaz Davies zaliczył niegroźną wywrotkę w zakręcie numer pięć, jednak dość szybko wrócił na motocykl i przez większość sesji treningowych był szybszy niż Bautista. Ostatecznie jednak finiszował z dziewiątym czasem, aczkolwiek optymistycznie podchodzi do rywalizacji, celując w kolejne podium w tym sezonie.

W najbardziej wyrównanej sesji treningowej tego sezonu, w czołówce był również ulubieniec lokalnej publiczności, kierowca fabrycznej Yamahy, Michael van der Mark, który był piąty, zaledwie 0,031 sekundy za Sykesem. Holender jest pewny siebie i w weekend nastawia się na najlepszy rezultat tego sezonu. Jego kolega zespołowy Alex Lowes, po wywrotce w FP2 zakończył pierwszy dzień zmagań na dziesiątym miejscu.

Dwóch satelickich kierowców po raz kolejny weszło do pierwszej dziesiątki. Turecki talent – Toprak Razgatlioglu był siódmy, zaledwie 0,140 sekund za Sykesem, a jedną pozycje za Toprakiem uplasował się kierowca GRT Yamahy – Sandro Cortese, który był drugą najszybszą Yamahą tego dnia.

Podczas niezwykle emocjonującej sesji treningowej, dwunastu zawodników uplasowało się w odstępie zaledwie 0,821 sekundy za najszybszym Sykesem. We wspomnianej dwunastce znalazło się czterech niezależnych zawodników. Tom Sykes jest również pierwszym kierowcą, który zwyciężył w treningu, poza Bautistą i Rea, dzięki czemu runda w Assen wyrasta na najbardziej emocjonującą i pełną walki rundą, z różnymi kierowcami w czołówce.

Wyniki FP2  kategorii SBK, Assen:

fp2_assen.jpg

Autor: Dominik Zajączkowski
Fot. Krystian Polak
©2019 MSFOTO.PL – All Rights Reserved

Author picture

Dominik Zajączkowski

Redaktor, którego kolebką są wyścigi motocyklowe. Serię MotoGP i WorldSBK śledzi od początku XXI wieku. Od 2015 roku ściśle współpracujący z polskimi mediami. Jego ulubionym tematem są analizy wyścigowe, wywiady z zawodnikami oraz praca na torach wyścigowych.