Zdjęcie Tygodnia, Poezja wyścigów i Holenderska Szykana

photo
Body

Zapewne część z was ciekawa jest jak drogie może być fotografowanie sportu. Ogromne teleobiektywy oraz aparaty, które rejestrują kilkanaście klatek na sekundę. Opowiem wam dzisiaj o pewnym ujęciu, które warte jest całego tego zachodu. Jest to jeden z moich ulubionych kadrów, który wykonałem w 2018 roku podczas wyścigu klasy World Supersport w Holenderskiej Katedrze Prędkości. Tor TT Circuit Assen to perełka wśród obiektów sportowych. Wchodząc w jego progi czuje się niesamowitą atmosferę, która już na samym wejściu obfituje w klimatyczny tunel słynący z ilustracji największych nazwisk tej dyscypliny. Mamy naprawdę czego pozazdrościć naszym dalszym sąsiadom. 

Powyższe ujęcie jest jednym w wielu, które zarejestrowałem swoim aparatem, niemniej jednak przy kilku tylko użyłem telekonwerter o specyfikacji 1.4.
Tym, którzy nie wiedzą - jest to urządzenie, które po podpięciu do aparatu przedłuża zasięg teleobiektywu, np. podpinając szkło o wartościach 400 mm mnożymy ogniskową w tym wypadku razy 1.4 co daje nam wynik 560 mm (znacznie bliżej akcji za stosunkowo niedużą cenę względem jakości).

Przejdźmy jednak do konsensusu, gdyż nie chcę was zanudzać zbyteczną polemiką. Nie zawsze zdarza się mieć dosłowny wachlarz zawodników przed wyjściem na ostatnią prostą, gdzie za chwilę rozstrzygnie się walka o zwycięstwo. Spust migawki wciśnięty był przez grube kilka sekund począwszy od hamowania do "Holenderskiej Szykany" aż po wyjście. W takich chwilach nie ma co oszczędzać matrycy tym bardziej, że któreś z serii ujęć może być jedyne i niepowtarzalne. 

 

Ustawienia aparatu;

Przysłona: F 5.6
Czas naświetlania: 0/1000 sec
Tryb odmierzania: Punktowy
Tryb AF: Allservo
ISO: 250
 

Sprzęt wykorzystany do wykonania kadru;

Aparat: Canon 1DX
Obiektyw: 400mm


Akcesoria;

Monopod Manfrotto 
Telekonwerter Canon 1.4 II


Postprodukcja;

Camera Raw 

Author picture

Krystian Polak

Fotograf, związany dosłownie kajdankami z pasją motocyklową. Niegdyś redaktor biznesu motocyklowego. Od roku 2016 akredytowany na Motocyklowe Mistrzostwa Świata WorldSBK i MOTOGP.