SAMOCHÓD BEZPIECZEŃSTWA BMW M5 MOTOGP ™

Motoryzacja

BMW M GmbH od ponad dwudziestu lat jest silnym i niezawodnym partnerem posiadacza praw MotoGP ™ Dorna Sports. Samochód bezpieczeństwa BMW M5 MotoGP ™ przewodzi flocie siedmiu wysokowydajnych samochodów BMW z serii M, dzięki czemu światowej sławy tory wyścigowe są bezpieczniejsze. Ręcznie zbudowany w zakładzie produkcyjnym BMW w Garching opiera się na obecnej standardowej wersji wyczynowego sedana BMW M5.

Safety Car MotoGP

Gdy przychodzi czas, samochód ten wymienia swój dopasowany garnitur na mundur wyścigowy a dzięki potężnej platformie i innowacyjnym funkcjom technicznym zapewnia optymalne narzędzia do realizacji w/w zadania. Napędzany silnikiem V8 o wysokiej wydajności z technologią M TwinPower Turbo,  mocą 625 KM oraz momentem obrotowym 750 Nm jest mocniejszy niż kiedykolwiek. Podobnie jak podstawowy model, zespół napędowy po raz pierwszy wyposażony jest w specjalnie opracowany inteligentny napęd na wszystkie koła M xDrive.

Pojemność silnika to 4395 cm3. Maksymalna moc osiągana jest przy wartościach 6000 tysięcy obrotów. BMW do setki przyspiesza w zaledwie 3,4 sekundy. Topowa Prędkość po ściągnięciu elektronicznej blokady wynosi 305km/h. Dodać trzeba, że jako samochód bezpieczeństwa MotoGP ™ jego maksymalne przyspieszenie ma ogromne znaczenie, a dzięki 24 wysoko rozwiniętym motocyklom wyścigowym w lusterku wstecznym, jego osiągi na prostej linii muszą być zapewnione.

 

BMW M5 vs M5 MotoGP.jpg

Podsumowując

W kategoriach czysto wizualnych różnice między samochodem bezpieczeństwa BMW M5 MotoGP ™ a drogową wersją BMW M5 Sedan na pierwszy rzut oka wydają się podobne. Tak jednak nie jest. Na życzenie klientów BMW M5 może być bardzo zbliżone do oryginalnego samochodu bezpieczeństwa M5 MotoGP ™. Wynika to głównie z roli, jaką odgrywają liczne części M Performance, które są również opcjonalnie dostępne w wersji seryjnej.To jeszcze bardziej udoskonala aerodynamikę pojazdu. Komponenty M Performance Parts są wykonane z bardzo wytrzymałego i wyjątkowo lekkiego karbonu, dlatego są doskonale dostosowane do typowych wymagań sportów motorowych. Dużą uwagę przyciągają również ostre pręty dekoracyjne Air Breather i szybko-złączki na masce - niewątpliwie znane profesjonalnym koneserom wyścigów. Oprócz tego i specjalnej kolorystyki, zaprojektowanej wyłącznie dla samochodu bezpieczeństwa MotoGP ™, najbardziej uderzającą cechą jest oczywiście płaski pasek świetlny na dachu, aby spełnić specjalne wymagania niezawodnego pojazdu dowodzenia. Jest aerodynamicznie ukształtowany i wyposażony w najnowocześniejszą technologię LED.

Średnia cena rynkowa za rok 2018 to 550 tysięcy złotych.

Author picture

Krystian Polak

Fotograf, związany dosłownie kajdankami z pasją motocyklową. Niegdyś redaktor biznesu motocyklowego. Od roku 2016 akredytowany na Motocyklowe Mistrzostwa Świata WorldSBK i MOTOGP.