GP Węgier: Max Verstappen po raz pierwszy w karierze wygrywa kwalifikacje

Formuła 1

Max Verstappen po raz pierwszy w swojej karierze wygrał kwalifikacje i do jutrzejszego wyścigu wystartuje z pole position. Został również setnym zwycięzcą kwalifikacji w historii Formuły 1.

AP-2157SAK9N1W11_news.JPG

Max Verstappen - Aston Martin Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

W pierwszej części kwalifikacji bliski sprawienia niespodzianki był George Russell. Brytyjczyk zajmował przez chwilę nawet 9. lokatę, jednak w końcówce Q1 został zepchnięty na 16. miejsce, co i tak należy traktować jako sukces, mając na uwadze tegoroczną formę Williamsa. Niestety dla licznie zebranych na torze Hungaroring polskich kibiców, Robert Kubica zajął ostatnie miejsce. Odpadli również obaj kierowcy Racing Point - Sergio Perez oraz Lance Stroll, zajmując odpowiednio 17. i 19. lokatę. Do Q2 nie awansował także Daniel Ricciardo w Renault, który skończył rywalizację na 18. miejscu. Chwile stresu przeżył Charles Leclerc, gdy wypadł z toru na ostatnim zakręcie i uszkodził tył bolidu. Na szczęście dla zawodnika z Monako mechanikom udało się szybko naprawić samochód.

W Q2 zakończył rywalizację drugi zawodnik Renault - Nico Hulkenberg, zajmując 11. miejsce. Za nim uplasowali się obaj zawodnicy Toro Rosso - Alexander Albon i Daniil Kvyat. Antonio Giovinazzi został sklasyfikowany na 14. miejscu, przed Kevinem Magnussenem w Haasie.

Max Verstappen uzyskał najlepszy czas już w pierwszym przejeździe w Q3. W drugim przejeździe jeszcze umocnił się na prowadzeniu. Nikt nie był w stanie pobić rezultatu 1:14,572, uzyskanego przez Holendra. Drugie miejsce zajął Valtteri Bottas. Kierowca Mercedesa stracił do Verstappena zaledwie 0.018 sekundy. Trzecie miejsce zajął Lewis Hamilton, który wyprzedził obu kierowców Ferrari. Charles Leclerc okazał się szybszy od Sebastiana Vettela. Kolejne miejsca w czołowej dziesiątce zajęli: drugi kierowca Red Bull Racing Pierre Gasly, obaj kierowcy McLarena - Lando Norris przed Carlosem Sainzem, Romain Grosjean z zespołu Haas oraz Kimi Raikkonen (Alfa Romeo).

Author picture

Piotr Zając

Od ponad ćwierćwiecza pasjonat Formuły 1. Został fotografem, aby z bliska oglądać pędzące bolidy. Jako akredytowany fotograf był świadkiem rywalizacji Lewisa Hamiltona z Sebastianem Vettelem w Formule 3, startów Roberta Kubicy w zespole BMW Sauber oraz sukcesu Kuby Giermaziaka w Porsche Supercup. Przed dwoma laty dał się wciągnąć w świat sportów motocyklowych fotografując Motocyklowe Mistrzostwa Świata WorldSBK i MOTOGP.